TKTA HABERLERİ

Haberler

Halil Kaya Gedik Ödülü – Kaynak Bilim ve Teknolojisinde Verilen İlk ve Tek Uluslararası Türk Ödülü

İstanbul Gedik Üniversitesi ve Gedik Eğitim Vakfı sponsorluğunda, her yıl kaynak, bilim, teknoloji ve eğitim alanında önemli çalışmalara imza atmış uzman kişilere delegasyon üyelerince yapılan oylama sonucunda verilen “HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ”, kaynak sektöründe ve akademik alanda ilk ve tek uluslararası Türk ödülüdür.

HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ her yıl geleneksel olarak Türkiye’nin ilk kaynak mühendislerinden ve Gedik Kaynak’ın (1963) kurucusu ve hayırsever işadamı merhum Halil Kaya Gedik’in adını yaşatmak üzere IIW (Uluslararası Kaynak Enstitüsü) tarafından verilmektedir. Ödülü bu yıl kaynak bilim ve teknolojisinin gelişimine verdiği desteklerden dolayı A.B.D Lincoln Electric firmasından Teresa Melfi aldı. Teresa Melfi ödülünü 25-30 Haziran tarihleri arasında Çin’in Şangay kentinde düzenlenen 70. IIW Uluslararası Genel Kurul Toplantısı – Ödül Seremonisinde Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Gedik’in elinden aldı.

HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ ilk olarak 2013 yılında Japon bilim adamı Hideyuki Yamamoto’ya 2014 yılında ise İsveç Kaynak Eğitim ve Sertifikalandırma Ulusal Yetkili Kurumunun (ANB) CEO’su Lars Johansson’a, 2015 yılında Colorada Maden Okulundan Stephen Liu’ya ve 2016 yılında ise Japon bilim adamı Dr. Tokihiko Kataoka’ya verilmişti.

Gedik Kaynak ArGe Merkezi Kuruldu

%100 yerli üretim GeKa, GeKaTec, GeKaMac markalı kaynak sarf malzemeleri ve ekipmanları ile 80’den fazla ülkeye ihracat yapan Gedik Kaynak, en güncel kaynak teknolojilerini, ürünlerini ve GeKaRobot markası altında gerçekleştirdiği son teknoloji robotlu kaynak ve otomasyon hizmetlerini geliştirmeye yönelik faaliyet gösteren ArGe çalışmalarını yeni kurulan Gedik Kaynak ARGe Merkezi altında yapmaya devam edecek.

Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı komisyonundan geçerek kurulan ArGe Merkezinde, İstanbul Gedik Üniversitesi başta olmak üzere Üniversite-Sanayi işbirliği projeleri kapsamında ülkemizin gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik yüksek teknolojik ürünler geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Gedik Kaynak, yeni ürün araştırma ve geliştirme projeleri kapsamındaki ArGe çalışmalarıyla; Kaynak Sarf Malzemeleri, Kaynak Makinesi ve Robotik Çözümler olarak üç ayrı kategoride gerçekleştirecek.

1963 yılından beri kendi know-how birikimi ile hem Türkiye’de ve hem de dünyada mega projelerin çözüm ortağı olan Gedik Kaynak, bu süreçten itibaren AR-GE çalışmalarını Sanayi Bakanlığı’nın denetimi ve onayını alarak, otuz kişiye yakın AR-GE personeli ile oluşturduğu merkezde daha farklı bir yapılanma ve konsept ile gerçekleştirmeyi planlıyor.

TKTA 6. Olağan Genel Kurulu Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Türk Kaynak Teknolojisi Akademisi 6. Olağan Genel Kurulu Değerlendirme Toplantısı 31 Mayıs tarihinde Gedik Holding’te gerçekleştirildi.

2009’da ülkemizde kaynak alanında ulusal bir ağ oluşturmak amacıyla kurulan TKTA, (Türkiye Kaynak Teknolojisi Akademisi) giderek çemberini genişleten, ülkemizi yurtdışında temsil eden daha güçlü bir yapıya kavuşuyor.

Toplantı kapsamında TKTA bünyesindeki çalışmalar ile GEV (Gedik Eğitim Vakfı) çatısı altında yürütülen IIW –IWE (Uluslararası Kaynak Mühendisliği) İstanbul, Ankara ve İzmir Gedik Eğitim Merkezinde gerçekleştirilen IWE eğitimleri ile ilgili değerlendirmeler yapıldı.

TKTA’nın son bir yılda yapmış olduğu çalışmaların ele alındığı toplantıda, ileriye yönelik yol haritaları belirlendi.

IIW’dan Gedik Eğitim Vakfı’na ISO 3834 Yetkilendirmesi

“Gedik Eğitim Vakfı (GEV) ve Türk Kaynak Teknolojisi Akademisi (TKTA), Uluslararası Kaynak Enstitüsü (IIW) tarafından ISO 3834 standardına göre (Metalik Malzemelerin Ergitme Kaynağı için Kalite Şartları) firma belgelendirmesi yapmak üzere Türkiye’nin Ulusal Yetkili Kurumu (TR-ANBCC) olarak faaliyete başladı.”

IIW Akreditasyonlu Uluslararası Geçerliliği Olan ISO 3834; Firmaların Kaynaklı İmalatlarını Daha Düzenli, Verimli ve Kaliteli Hale Getirmelerini Amaçlamaktadır.

Gedik Eğitim Vakfı

Seul, Kore’de düzenlenen 67. IIW Genel Kurul ve Uluslararası Konferansı

13-18 Temmuz 2014’de Seul, Kore’de düzenlenen “67. IIW Genel Kurul ve Uluslararası Konferansı” toplantısına Türkiye’yi temsilen Gedik Holding CEO’su ve TKTA Başkanı Dr. Mustafa KOÇAK, Gedik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve TR-ANB İcra Başkanı Yrd. Doç. Dr. Tuba KARAHAN, Kocaeli Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emel TABAN, Türk Loydu Enerji ve Ulaşım Birim Başkanı Hasan MÜFTÜOĞLU ve NPCC’den Uzman Yapı Mühendisi Başar YALÇINER katıldılar. Dr. Mustafa KOÇAK II, IX, X, XIII, XV IIW Teknik Komisyonlarında, Yrd. Doç. Dr. Tuba KARAHAN IAB-A/B, XIV Komisyonunda ve TMB (Technical Management Board) toplantılarında, Doç. Dr. Emel TABAN II, IV, IX Komisyonlarında, Hasan MÜFTÜOĞLU XI, SC QUAL Komisyon ve Komitesinde, Başar YALÇINER ise XIII ve XV Komisyonlarında ülkemizi temsil ettiler. Doç Dr Emel Taban, II ve IX komisyonlarında iki adet bildiri sundu. Türkiye adına bu tür teknik sunum ve katkılar sevindirici olmuştur. Ayrıca GEV-TKTA olarak 2010 yılında olduğu gibi 2018 yılında da IIW Genel Kurul toplantısına ev sahipliği yapmak istendiği belirtilmiş ve IIW Yönetim Kurulu ve üyeler tarafından çok büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

Kaynak Bilim ve Teknolojisinde Verilen İlk ve Tek Uluslararası Türk Ödülü

Gedik Üniversitesi ve Gedik Eğitim Vakfı sponsorluğunda, her yıl kaynak, bilim, teknoloji ve eğitim alanında önemli çalışmalara imza atmış uzman kişilere delegasyon üyelerince yapılan oylama sonucunda verilen “HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ”, kaynak sektöründe ve akademik alanda ilk ve tek uluslararası Türk ödülüdür.

HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ her yıl geleneksel olarak Türkiye’nin ilk kaynak mühendislerinden ve Gedik Kaynak’ın (1963) kurucusu ve hayırsever işadamı merhum Halil Kaya Gedik’in adını yaşatmak üzere IIW (Uluslararası Kaynak Enstitüsü) tarafından verilmektedir.

Ödülü bu yıl kaynak bilim ve teknolojisinin gelişimine verdiği desteklerden dolayı A.B.D Colorado Maden Okulu – Kaynak Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Direktörü Amerikalı Prof. Dr. Stephen Liu almıştır.

Alanında en saygın ve prestijli ödüllerden biri olan HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ, 28 Haziran akşamı Helsinki, Finlandiya’da düzenlenen 68. IIW Uluslararası Genel Kurul Toplantısı Açılış Seremonisinde Gedik Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve IIW Başkan Yardımcısı Hülya Gedik tarafından Prof. Dr. Stephen Liu’ya takdim edildi.

HALİL KAYA GEDİK ÖDÜLÜ ilk olarak 2013 yılında Japon bilim adamı Hideyuki Yamamoto’ya 2014 yılında ise İsveç Kaynak Eğitim ve Sertifikalandırma Ulusal Yetkili Kurumunun (ANB) CEO’su Lars Johansson’a verilmişti.

Türk Kaynak Teknolojisi Akademisi TR-ANB Yönetim Kurulu 2014-2015 Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Gedik Eğitim Vakfı ve Türk Kaynak Teknolojisi Akademisi bünyesinde kurulan,Uluslararası Kaynak Enstitüsü’ne (IIW) bağlı eğitim veren kurumların IIW adına denetimini sağlayan Ulusal Yetkili Kurum TR-ANB’nin (Turkish Authorized National Body) Yönetim Kurulu toplantısı, her yıl olduğu gibi bu yıl da 2014 yılının değerlendirilmesi ve 2015 yılında yapılacakları planlamak üzere, 30 Nisan ‘da Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantı TKTA Başkanı Dr. Mustafa Koçak’ın konuşması ile açıldı. Dr. Mustafa Koçak konuşmasında 2014 yılında Türkiye’de ve dünyada yapılan Kaynak Mühendisliği eğitimleri hakkında bilgi verdi. Ayrıca toplantıda, 2018 yılında Gedik Eğitim Vakfı bünyesinde Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı 71. IIW Genel Kurul Toplantısı ile ilgili yapılması gereken ön çalışmalardan bahsedildi.